www.sukruunal.com
 
bilgi@sukruunal.com
 


 
SON GELİŞMELER
 Kitabım Satışa Çıktı ...

 Resim ve Video Galeriler

 WEB Sitemiz Yayında


   Hakkımda


ERZİNCAN VE KEMAH İÇİN  ADANMIŞ KOCA BİR ÖMÜR...

NOT: 11.10.2010 günü “Marifet iltifada tabidir” ve 17.11.2010 günü yayınlanan “Hizmet İçin Adanmış Koca Bir Ömür”  www.kemahspor.com sitesinde yayınlandı.

 

 

İst.Kemahspor Kulübü olarak, daha önce sizlere toplumumuza hizmeti geçmiş olan degerli büyüklerimize bir saygı ve bir vefa borcu olarak onlara burada yer verecegimizi duyurmuştuk. Ömürlerinin önemli bir bölümlerini, hatta en verimli çaglarını sosyal faaliyetlere, Erzincan, Kemah ve köylerinin sevdası adına seve seve hibe eden bu güzel insanlara burada yer vermek onlardan çok bizlere bir onur vesilesi olacaktır. Tüm yaptıkları karşısında unutulmadıklarını bilmelerini istiyoruz, aile bireylerinin onların büyük adlarının sadece lafta kalmadıgını hissetmelerini, onlardan esirgenerek bizlere harcanan zamanın çokta boşuna olmadıgını sergilemek istiyoruz.

Bu sebeple ''MARİFET İLTİFATA TABİDİR''  dedik ve iltifata hiçte ihtiyacı olmayan degerlerimizi en azından yeni nesle tanıtmak, onları bilmeyenlere anlatmak, böylece tarihe hizmet yolunda ömür tüketenler için küçükte olsa bir not düşmek istedik.

İşte ilk notumuzu  düşüyoruz. Noktasına virgülüne dokunmadan geçmiş anılarını bizimle paylaşan sevgili ŞÜKRÜ ÜNAL Başkanımızın yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Bundan böyle  gönderilen bu kabil yazıları burada yayınlamak suetiyle tarihe düştügümüz notları kocaman bir arşive dönüştürebilir ve gelecekte geçmişe bir ışık tutulmasına vesile olabilirsek ne mutlu bize. İlk yazısını yayınladıgımız Şükrü Ünal başkanımıza birkez daha teşekkür ediyor, saglıklı, mutlu, başarılı bir ömür diliyoruz.

----------------------------  

HERYERDE HERZAMAN,

GÖREV İÇİN VAROLAN BİR GÜZEL ADAM;

ŞÜKRÜ ÜNAL

 İlk yıllarımda köyüm Gediktepe’ye tam on üç yıl dernek başkanlığı yaptım.  Yüksek okulu okuduktan sonra köyüne hizmet eden ilk kişiyim. Bu hizmetim köyümün gelişmesine, kalkınmasına Kemah köyleri arasında tanınmasına ve de Köyüme yol, su, elektrik,  telefon olarak geri dönmesine yardımcı olmuştur.1974 yılında Üniversiteden mezun oldum 1976 yılında askerliğimi tamamladım. İstanbul’a geldiğim günden üç gün sonra köyümün dernek başkanım odum. İlk icraatım Kardere köyü dernek başkanıyla tanışmak oldu. Köyümüz derneğine Bir mektup yazmışlar mektupta köyümüz topraklarından geçmesi gerekli olan bir harktan bahsediyorlardı. Detayı köy büyüklerinden aldım. Karsor denen çaya akan ve kendi topraklarından çıkan suyu bizim topraklardan geçirerek köylerine getirmek istiyorlar. Büyüklerimiz getiremezler çok masraflı olur,  Devlet bu masrafı yapmaz dediler.  Bizim de suya ihtiyacımız var bizde istifade ederiz. Devlet bir köye getirmez ama iki hatta üç köye getirir diye düşündüm Kardere derneğini ziyaret etmeyi kararlaştırdım. Dernek başkanı Orhan Bozdemir’i o gün tanıdım. Birlikte bu suyun Devlet tarafından projelendirilmesi ve Bozoğlak, Kardere, Gediktepe ve Hakbilir köyünü Topraklarının da sulaması konusunda anlaştık.  Ankara’ya birlikte defalarca gittik, Muhtarlarla protokoller yaptık.Birlikte BOZOĞLAK NAHİYE BİRLİĞİNİ kurduk ORHAN BOZDEMİR başkan ben genel sekreter ve Başkan yardımcısı oldum. 1979 yılında 9 köy için Tepebaşı gazinosunda bir gece düzenledik. Birlikte nahiye birliği için bir dergi çıkardık. Köylerimize, yol, su, elektrik, telefon ve de bir ortaokul yapımı için yıllarca Anakara’ya gittik geldik Milletvekillerimiz ve bürokratlarımızla görüştük Köylerimizi geliştirmek için birlikte uğraş verdik. Çok da başarılı olduk. Tuttuğunu koparan çalışkan ve dürüst bir başkandı, dernekçiliği çok iyi bilir, iyi arşiv tutardı.  Allah rahmet etsin kendisinden çok şeyler öğrendim.

 

Bu birliktelik 1978 yılında KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK FUTBOL TURNUVASI’NIN kurulmasına vesile oldu. Bu turnuvanın Kurucu başkanlığını yaptım. Sonrasında 6 yıl başkan olmak üzere tam 13 yıl bilfiil turnuvayla ilgilendim. Tüzük komisyonları kurdum. Bugün turnuva halen devam ediyorsa arkadaşlarımla o günlerde attığımız köklü temeller sayesindedir.

Bu birliktelik benim Kemah’ın diğer köylerini tanımama ve Kemah’a da hizmet etmeme vesile oldu. 1986 yılında Kemal Mengüç ve Ahmet Bayat ile birlikte 99 ortaklı KEMAH GIDA A.Ş:’yi kurduk.  Kemah’ta tesis satın aldık, yem fabrikasını kurduk ve de işlettik.1987 yılında KEMAH AJANS MATBABACILIK ANONİM ŞİRKETİNİ 10 Kemahlıyla birlikte kurduk. Kemah için ERZİNCANDAN KEMAHDAN HABER gazetesini çıkardık.1990 yılında ERZİNCAN Haber gazetesini çıkardık.


KEMAH DEVLET HASTAHANESİNİN yapımı için AHMET BAYA T beyle yüzlerce Kemahlıya günlerce gittik para topladık.

 

Bu birliktelik benim Erzincanlıları tanımama ve onlara da hizmet etmeme vesile oldu. 1989 yılında ERZİNCAN SANAYİCİ ve İŞADAMLARI (ERSİAD) derneğinin kurulmasına vesile olduk. Bu dernekte 13 yıl aralıklarla DENETLEME KURULU BAŞKANLIĞINI YÜRÜTTÜM.Bu birliktelik 1993 yılında ERZİNCAN KÜLTÜR ve EĞİTİM vakfını (EKEV) 52 Erzincanlıyla birlikte kurmamıza vesile olmuştur. Vakfımız bugün (yıl 2011) 3500 Erzincanlı talebeye burs vermektedir.

 

Yaşantım boyunca sıhhatim elverdiğince Erzincan’a ve de Kemah’a hizmet etmeğe devam edeceğim..

 

Devam etmeniz dilegiyle,

 bizde size sevgi. saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Teşekkürler

ŞÜKRÜ ÜNAL

Şükrü Ünal (c) 2011    Powered Ezelnet    bilgi@sukruunal.com