www.sukruunal.com
 
bilgi@sukruunal.com
 


 
SON GELİŞMELER
 Kitabım Satışa Çıktı ...

 Resim ve Video Galeriler

 WEB Sitemiz Yayında


Dostluğa Adanmış Yıllar
 
  Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası İlk Kıvılcım..
 

İlk kıvılcım                                                                              

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası fikri, nahiye birliği için yaptığımız toplantılar esnasında doğmuştur.

1976 yılında, Bozoğlak Nahiyesi’ne bağlı köylerin sorunlarını çözmek amacıyla Bozoğlak, Kardere, Seringöze, Dikyamaç, Gülbahçe, Çiğdemli, Karacalar, Hakbilir ve Gediktepe köy dernek başkanları olarak Orhan Bozdemir’in önerisi ile bir araya geldik. Yapılan görüşmeler neticesinde İstanbul’da gayri resmi olarak Bozoğlak Nahiye Köyleri Birliği’ni kurduk. Toplantılarımızı yapmak için Bozoğlak lokalinde görüşmeler yaparak sorunlarımızı dile getiriyor, çözüm yolları arıyorduk. Toplantılardan sonra Bozoğlak Köyü’nden gençlerle sohbet ediyor, onların ufuklarını açmaya, dernekçiliğe sıcak bakmalarına yardımcı olmaya ve gençlerin değerli fikirlerinden de istifade etmeye çalışıyorduk.

           Bu sohbet toplantılarından birinde köy gençlerinin birbirlerini tanıma imkânını bulmaları ve örf ve adetlerini birbirlerine aşılayabilmeleri için köy futbol takımları kurmalarını ve köyler arası karşılaşma yapmalarını önerdim. O gün orada bulunan Bozoğlak köyünden Erol Babacan, Hüseyin Çakmaktaş, Bekir Sevinç, Osman Sevinç ve nahiyenin o günkü başkanı İmdat Çakmaktaş bazı köylerin takımlarının olduğunu, birbirleriyle maç yaptıklarını söylediler. Ben de bu işi örgütlemeyi, turnuva haline getirmeyi önerdim. Bunu dikkate alan Bozoğlaklı gençlerden Erol Babacan, bir hafta sonra beni telefonla aradı ve Haydarpaşa sahasını tuttuklarını söyledi. Söz konusu turnuvayı yapmak üzere bir araya gelmemiz konusunda anlaştık.

 İlk Toplantı                     

Amacımız İstanbul’da yaşayan Kemah’lı gençleri bir araya getirmek olduğundan iletişim içinde bulunduğum Kemah’lılara bu konuyu açmayı uygun gördüm. İlk olarak Taşbulak Köyü’nden Veysel Arıkan’ı aradım, konuyu anlattım ve kendisini toplantıya davet ettim. Veysel Arıkan da Tandırbaşı Köyü’nden Dursun Can’ı ve Hakbilir Köyü’nden Cevat Yılmaz’ı çağırabileceğini belirtti. Ben de ayrıca Kardere Köyü’nden Orhan Bozdemir’i davet edeceğimi bildirdim. İlk aşama için dört beş köyün katılımı yeterliydi. O dönemde toplumda saygın bir yeri olan, dernekçiliği çok iyi bilen ve bizleri yönlendiren Orhan Bozdemir’den onay almak benim için çok önemliydi. Konuyu, Nahiye Birliği toplantıları sebebiyle her hafta iki üç kez beraber olduğumuz Orhan Bozdemir’e açtım. Aldığım yanıt beni hayal kırıklığına uğratmıştı ve aynen şöyleydi: “Şükrü, sen deli misin? Böyle bir organizasyonu biz nasıl yapabiliriz? Komşu köylerin, hepsinin birbirleriyle geçmişte husumetleri var. Olmaz böyle şey!” Israrım üzerine son sözü şu oldu: “Kardere Köyü’nü bu organizasyona sokmam!” oldu.

Ulaşabildiğimiz köy yetkilileriyle 04.03.1978 Cumartesi günü Saat: 19.00’da Bozoğlak Lokali'nde toplandık. O gün toplantıya 6 köy yetkilisi katılmıştı. Bozoğlak Köyü’nden İmdat Çakmaktaş ve Bekir Sevim, Gediktepe Köyü’nden bendeniz Şükrü Ünal, Taşbulak Köyü’nden Veysel Arıkan, Hakbilir Köyü’nden Cevat Yılmaz, Tandırbaşı Köyü’nden Dursun Can ve Bozoğlak Köyü tarafından davet edilen, Tan Köyü’nden Mehmet Özkurt. Ayrıca o günün Bozoğlak’lı gençleri de ev sahibi olarak bizleri ağırladılar. İlk toplantımızda, katılan köy yetkililerine Haydarpaşa sahasının Bozoğlaklı gençler tarafından tutulduğu ve turnuva organizasyonu düzenlenmesi düşünüldüğü ifade edildi. Katılan tüm köy yetkililerinin onayıyla turnuva hazırlıklarının yapılmasına karar verildi.

Kardere Köyü’nün Turnuvaya Katılması

          İlk toplantıda Kardere köyünden hiç kimse yoktu. Durumu işyerimde komşum olan Kardereli Kemalettin Çakar’a açtığımda, Kardere Köyü’nün de böyle bir organizasyonda bulunması gerektiğini ifade etti. Kendisi, görüşmemiz sonrasında Kardereli gençleri toplamış ve turnuvaya katılmaları gerektiği konusunda ikna etmiş. Kardere’nin de katılımıyla bir sonraki turnuva toplantımızı 7 köyle gerçekleştirdik. .(Detaylı bilgi için Bkz. Dostluğa Adanmış Yıllar – Şükrü Ünal).

Turnuvanın Oluşumunda Emeği Geçenler


FİKİR BABASI ve BU FİKRİN GELİŞMESİNE VESİLE OLANLAR


Şükrü Ünal

Erol Babacan

Bekir Sevinç

İmdat Çakmaktaş

Hüseyin Çakmaktaş

 

KURUCU KÖYLER VE BAŞKABLARII

 

Şükrü Ünal

Gediktepe köyü

Bekir  Sevim

Bozoğlak köyü

Veysel Arıkan

Taşbulak köyü

Cevat Yılmaz

Hakbilir köyü

Mehmet Özkurt

Tan köyü

Dursun Can

Tandırbaşı köyü

Kemalettin Çakar

Kardere köyü

 


Şükrü Ünal (c) 2011    Powered Ezelnet    bilgi@sukruunal.com