www.sukruunal.com
 
bilgi@sukruunal.com
 


 
SON GELİŞMELER
 Kitabım Satışa Çıktı ...

 Resim ve Video Galeriler

 WEB Sitemiz Yayında


Dostluğa Adanmış Yıllar
 
  4. YIL - 1981
 

1981 yılında turnuva düzenleme sırası Hakbilir köyünündü. 1980 yılı evraklarını bu köye teslim ederken, yazdığım bir raporu onlara sundum. Bu raporda, köyler üstü bir yönetimin bu turnuvayı yönetilmesi gerektiğini anlattım.  Hazırladığımız tüzükte, her yıl bir köy bu turnuvayı üstlenecek ve turnuvayı yönetecekti. Turnuvanın her geçen yıl büyüdüğü, gözle görülen bir gerçek olmuştu ve bazı köylerin bu turnuvayı organize edemeyeceği riskini hesaba katmak gerektiğini düşünüyordum. Buna dikkat çekerek, turnuvanın köyler üstü bir komite tarafından yönetilmesini teklif ettim.  

Bu gerekçelerle yapılması gerekenleri ve turnuvanın bugünkü gibi bir organizasyonla yönetilmesini içeren bir rapor hazırlayarak Hakbilir yöneticilerine sundum.  Fakat o dönemde pek itibar görmedi. Hakbilir, turnuvayı yapmak için faaliyete geçti. 1981 yılını şöyle bir hatırlayalım. Türkiye’de ihtilal olmuş, sıkıyönetim var.  Askerler bizleri yönetmekte. Değil turnuva yapmak birkaç arkadaşın toplanması ve birlikte dolaşması dahi yasaktı. Böyle bir ortamda turnuva yapılması ve yüzlerce futbolcu, binlerce Kemah’lının bir araya toplanması mümkün değildi. Birkaç defa genel kurul yaptılar fakat Haydarpaşa sahasını dahi tutamadılar. Sahayı tutamayınca turnuvayı başlatamadılar.

Ben, dost sohbetlerinde bu turnuvayı yapabileceğimi söylüyordum. Turnuvaya katılan köy başkanlarından oluşan Genel Kurul beni davet etti ve önerimi dinlemek istediklerini ifade ettiler. Kuledibi’nde, Belediye Hastahanesi’nin karşısındaki Hakbilir Lokali’nde “Evet, bu turnuvayı ben yapabilirim ancak bir şartım var” dedim. “Bundan böyle turnuvayı köyler üstü bir kurul yönetecek” dedim, bugünkü sistemi anlattım ve kabul gördü. (Tabi benim bu fikrimi destekleyen arkadaşlarım vardı başta Sinan Birdal, Süleyman Payalan.Yusuf Sevimli, Veysel Arıkan, Dursun Cebeci, Osman Karakurt)  Yapılan oylamada, genel kurul, turnuvanın bizim anlattığımız tarzda organize edilmesini kararlaştırdı. Bu karardan hoşnut olmayan Hakbilir’lilerin isteğiyle lokali terk ettik.

Kuledibin’de Kardere’ye ait olan lokale taşındık. 1981 yılı organizasyonunu burada gerçekleştirdik. Turnuvayı “ben yapabilirim” dediğimde hiç kimse ile görüşmemiştim, ancak sıkıyönetimden izin alabileceğimi adım gibi biliyordum.

Derdimizi güzel anlatabilirsek, yaptığımız işin onların yapmak istedikleriyle uyumlu olduğunu anlatabilirsem gençlerin spor yapmalarına neden karşı çıksınlar diye düşündüm. Turnuvayı yapma yetkisini genel kuruldan aldıktan sonra aklıma yatan ve bugüne kadar bana destek veren arkadaşlardan bir yönetim kurulu oluşturdum.

          Hemen kolları sıvadım ve komutanlardan izin almak için Birinci Ordu Komutanlığı’nın bulunduğu Selimiye Kışlası’nın yolunu tuttum. İçeri girmek mümkün değil, derdimi anlattığım kapıdaki er, beni Nöbetçi Subay’a dahi yaklaştırmadı. (Şimdi kabul etmem gerekir, biraz da şanslıydım) Dayımın oğlu Hüsamettin Şanal o yıl Selimiye Kışlası’nda askerdi onu görmek istediğimi söyledim, tam dört saat sonra Pazar günü gelmemi söylediler.

Pazar günü gittim, Hüsamettin’e durumu anlattım ve yetkili bir komutanla bu konuyu görüşmek istediğimi söyledim. Hüsamettin, hafta içi gelmemi ve görüşmeyi ayarlayacağını söyledi. Dayıoğlu Salı günü beni aradı ve komutanından izin aldığını Çarşamba günü gelmemi söyledi. Gittim, bir Albayla görüştüm, durumu anlattım, elimdeki dokümanları sundum, bir iki saat bekletildikten sonra omuzu kalabalık bir heyet topluluğunun odasına alındım. Onlara çok daha detaylı olarak organizasyonun içeriğini anlattım.

O an aklıma geldi komutanlara dedim ki “Komutanım isterseniz araştırın, Kemah gençliği bugüne kadar sağ ve sol çatışmasına hiç girmemiştir bunun en büyük nedeni onlarla birlikte 3 yıldır organize ettiğimiz bu turnuvadır” dedim. “Kemah gençlerini çok iyi alıştırdık bunu bu yıl yapamazsak dağılır bir daha toparlayamayız” diyerek bu turnuvanın devam etmesi için izin vermelerini rica ettim. Dışarıda beklememi söylediler ve yarım saat sonra beni çağırdılar.

Turnuva yapılmasına izin verdiklerini yalnız bir şartlarının olduğunu söylediler o şartı hemen kabul ettim ve ben de bir istekte bulundum. Komutanlar çok sevindi ve onlar da kısmetse olur, o gün görüşmek üzere dediler ve oradan sevinçle ayrıldım Hüsamettin’i aradım, bulamadım görüşmek istedim olmaz dediler. Komutanlar turnuvanın ismi “KEMAH KÖYLERİ ATATÜRK YILI TURNUVASI” olsun istemişlerdi, ben de memnuniyetle genel kurulda bunun kabul edilebileceğini söyledim ve komutanlardan,  açılışa katılmalarını rica ettim, memnuniyetle kabul ettiler.

         Genel kurula durumu anlattım, kabul gördü ve 1981 turnuvasının böylece yapılmasını sağladık. Her toplantıya sayfalar dolusu tekliflerle geliyordum. Bu teklifleri ilk önce yönetim kurulundaki arkadaşlarla paylaşıyor sonra genel kurula sunuyordum. Böylece,  yeni kurallar ve kanunlar oluşuyordu. Tüzük gereği başkan seçildim.

 Turnuvayı benim o yıl uygulamayı düşündüğüm sistemle organize ettik. Seçilen arkadaşlarla birlikte iyi bir ekip çalışması yaptık ve sınavımızı iyi verdik. Tertip komitesi başkanlığına seçilen Orhan Bozdemir, yeni oluşmakta olan bu sistemi tüzük çalışmalarında da benimsemedi ve bu yıl turnuvayı iki başlı bir yönetimle bitirdik. Hiç unutmuyorum. Açılışın ilk konuşmasını ben yaptım. “Turnuvayı açıyorum hayırlı olsun” dedim. Aynı konuşmayı Orhan Bozdemir de yaptı “Turnuvayı açıyorum hayırlı olsun” dedi.  Yani “ben yönetim kurulu başkanını tanımıyorum” dedi.  Burada şunu vurgulamak istiyorum. Bu turnuvayı oturtmak hiç de kolay olmadı, yönetim kurulundaki arkadaşlarla birlikte nelerle, kimlerle ne mücadeleler verdik…

           1981 yılında ikinci defa futbol federasyonu ihdas edildi başkanlığına Sinan Birdal getirildi fakat bu uygulama yürümediği için daha sonra kaldırıldı (ilk defa 1980 yılında uygulanmıştı).

O yıl turnuvaya 17 köy iştirak etti

1981 yılında komutanlar söz verdikleri gibi açılışımıza katıldılar. Sıkıyönetim halkla ilişkiler müdürü Hava Albay Burhan Özkan gelerek bizleri onurlandırmıştı.

1981 yılında her hafta bir takım bay kaldı, bay olan köyler Haydarpaşa’da o gün yönetime yardımcı oldular, saha düzenleme ve saha komiserliği görevlerini de yaptılar. Üsküdar belediyesinin de yardımıyla saha dozerle düzeltildi, su birikintileri için kanal açıldı, sahaya kum getirildi. Bu çalışmalarda İmdat Çakmaktaş’ın çok hizmati oldu. Bu yıl kurulan halkla ilişkiler komisyonu basın ile daha çok ilgilendi. İlk Komisyon başkanı Süleyman Payalan oldu.

1981 yılı turnuva

A. BAŞKAN

 

 Turnuva yönetim kurulu başkanı Şükrü Ünal  (Gediktepe)

 

B. KATILAN KÖYLER

·        Cevizlik

·        Doğanbeyli

·        Kerer

·        Bozoğlak

·        Özdamar

·        Eskibağlar

·        Karadağ

·        Kardere

·        Taşbulak

·        Gediktepe

·        Seringöze

·        Ayranpınar

·        Hakbilir

·        Muratboynu

·        Tan

·        Ağaçsaray

·        Koruyolu

 

 

C. SONUÇLAR

Şampiyon
İkinci
Üçüncü
Centilmen
Gol Kralı (A)
Gol Kralı (B)
En Az Gol Yiyen Kaleci (A)
En Az Gol Yiyen Kaleci (B)
En Centilmen Kaptan (A)
En Centilmen Kaptan (B)
Cevizlik
Kardere
Doğanbeyli
Özdamar (A) - Muratboynu (B)
Osman HANÇER (Cevizlik)
Oktay ÖZKAN (Tan)
Yusuf HANÇER (Cevizlik)
Suat YENİGÜN (Kardere)
Aziz ERKOL (Cevizlik)
Yusuf SEVİMLİ (Doğanbeyli)

 

D. ÖNEMLİ OLAYLAR

·        Haydarpaşa sahası tutularak turnuvanın devamı sağlandı.

·        Turnuvayı, köylerin organize etmesi kuralı kaldırıldı ve köyler üstü bir kurulun organize etmesi kararlaştırıldı. (bkz.: “Dostluğa adanmış yıllar”  Şükrü ÜNAL )

·        Turnuva “KEMAH KÖYLERİ ATATÜRK YILI TURNUVASI” adı ile düzenlendi. (bkz.: “Dostluğa adanmış yıllar”  Şükrü ÜNAL )

·        Turnuvaya 17 köy iştirak etti. (bkz.: “Dostluğa adanmış yıllar”  Şükrü ÜNAL )

·        Açılışa, Sıkıyönetim halkla ilişkiler müdürü Hava Albay Burhan Özkan katıldı.


Şükrü Ünal (c) 2011    Powered Ezelnet    bilgi@sukruunal.com